Vraťme se o pár století zpátky

Česká republika společně se státy, které mají středověkou minulost jako například Polsko či Německo, si hojně libují v imitaci středověkých zvyklostí. Pořádají středověké turnaje, akce se středověkou tématikou, kde lidé nosí středověké šaty, a nabízejí tak možnost se podívat, jak to tehdy zhruba vypadalo. Co všechno za tím ovšem stojí?
přehlídka v kostýmech
Před šermířským vystoupením – tedy finálním výstupem pro divácké oči, stojí šermířská skupina, která pracuje jak společně, tak značně individuálně. Kostým by měl napodobovat historické reálie, to samé zbroj. Ta se může vyšplhat až na cenu 20 000,- a více. Vystoupení předchází mnoho hodin tréninku, mnohdy roky, než je výsledek skutečně dobrý. Trénink je doprovázen studiem určitých technik, což je mnohdy komplikací – ne všechno je snadno přístupné. Povinnou výbavou mimo kostýmu je většinou historický stan, nádobí a různé denní pomůcky.
Historické akce, které můžete navštívit najdete na internetových stránkách. Samotné šermířské skupiny se na internetu prezentují na svých vlastních doménách. Největší bitvou v ČR je bitva Libušín u Kladna, kam se sjíždějí i lidé z jiných států. K vidění je každodenní život dob středověku – od Vikingů až po středověk pozdní. Dále samotná bitva, menší potyčky a v neposlední řadě doprovodný program, který může obsahovat historické kapely, tance či jiné tematicky podobné záležitosti.
Vstupné je většinou velmi přijatelné a děti se mohou mnohdy účastnit bitev dětských nebo si nakoupit různé středověké suvenýry – od dobrot až po dřevěné meče.
švédsko vikingové
Pokud bitvu nestihnete, nebojte se, že byste něco zmeškali. Spousta hradů a zámků si zve šermířské skupiny pro soukromé akce a snaží se v letních dnech navodit středověkou atmosféru na svých pozemcích. Ať už ve formě stánků, tanců nebo příjemné středověké hudby.
Pokud vás klasická kultura již omrzela, navštivte jednu z historických bitev a nebudete litovat!