Vodní dráček – domácí mazlíček

Vodní dráček neboli axolotl mexický je drobný obojživelník žijící v jezerech v Mexiku. Jeho tělo může být tmavé, ale v zajetí se obvykle jedná o albíny, kteří mají světle růžovou barvu. Jejich vzhled je oproti jiným zvířatům velmi zajímavý třeba díky vnějším keříčkovitým žábrám nebo faktem, že pokud ztratí končetinu, naroste mu zase nová. Velmi zajímavé je také to, že jedinec s typickým vzhledem axolotla je ve skutečnosti larvální stádium tohoto tvora, který má schopnost rozmnožovat se v tomto stádiu, jelikož jako jeden z mála dosahuje pohlavní dospělosti již v tomto stádiu. Stádium dospělého axolotla a jeho vzhled se od larvy dosti liší, ale vidět jej na živo nebo vychovat si jej z larvy je velmi náročné a děje se tak pouze velmi výjimečně ve volné přírodě.
vodní živočich
Jedná se o velmi aktivní tvory, kteří budou vzhůru, jak ve dne, tak v noci. Při vymýšlení, do jaké místnosti v domě jej dáte je uvážit, že může být v noci dosti hlučný, takže například dávat jej do ložnice nebo dětského pokoje nemusí být nejlepší nápad. Chovat ho můžete samozřejmě v domácnosti, ale péče může být pro někoho docela náročná.
 
Ubytování
Pro axolotla je zapotřebí, aby žil ve vodě, takže potřebuje dostatečně velké akvárium s vodou a jemným pískem na dně. Pokud chcete více jedinců, s rostoucím počtem je třeba zvětšovat i prostor pro ně. Důležité je také přidat mnoho vodních rostlin s pevnými kořeny, které vytvoří stinné místa, která mají jedinci rádi. Teplotu vody je zapotřebí udržovat v rozmezí 14 – 20°C. Vyšší teploty by mohly způsobit onemocnění a nižší zase zpomalují aktivitu a celkový metabolismus. Zároveň jsou nižší teploty, konkrétně 12°C ideální pro páření jedinců.
axolotl v akváriu
 
Krmení
Jedná se o masožravce, který má rád ryby, nitěnky, plže, případně mu můžete dít myší mláďátko, kousky masa nebo třeba žížaly. Na myšlenku, že byste jej chovali v akváriu s jinýma rybami, raději zapomeňte. Nedělalo by to dobrotu, ať už kvůli tomu, že je masožravec, tak kvůli tomu, že by i samotného axolotla mohly jednotlivé ryby napadat.