Profesionální hráči počítačových her

Esport (elektronický sport) je sportovní soutěžení hráčů počítačových her. Soutěží se dle předem jasných pravidel, a to formou různých turnajů a ligových soutěží. Esport je možno provozovat na počítačích, mobilech, konzolích. Nejčastější a nejznámější hry, ve kterých se pořádají turnaje jsou :

          Counter strike

          DOTA 2

          League of Legends

          Starcraft

          Heroes of storm

          Call of duty

a mnoho dalších her. Stát se profesionálním hráčem počítačových her znamená mít smlouvu se svým zaměstnavatelem, kterým je zpravidla tým sdružující další hráče, ale může to být i určitá společnost, které hráč svým hraním dělá reklamu. Hráč má za povinnost se poctivě připravovat (trénovat – hrát) a tím se připravovat na jednotlivé zápasy a tím se dostávat na nejprestižnější soutěže a turnaje, čímž reprezentuje svého zaměstnavatele.
radost z výhry

Dobrý hráč musí mít talent, ale obzvlášť velkou píli, neboť profesionální hráč tráví hraním her klidně i 10 hodin denně.   Tím pádem opravdu dobrý hráč musí mít i schopnost se maximálně soustředit po dlouhou dobu hraní. Samozřejmostí je i týmový duch, protože většinou jde o skupinové hraní týmů proti jiným týmům.

Týmy povětšinou mají své webové stránky, jsou jim poskytnuté herní servery a samozřejmostí je proplácení nákladů na hraní, cestovné a startovné na turnajích. Opravdu velké týmy mají i své tréninkové domy, kde mají veškerý komfort pro trénování, relaxaci, často i mentální kouče apod. Zkrátka profesionální sport.
online fotbal

Že opravdu jde o celosvětový fenomén dokládá to, že v roce 2017 se konal turnaj v DOTA 2 v Seattlu, kdy dotace tohoto turnaje byla půl miliardy korun (vítězný tým dostal přibližně polovinu z této částky). Počítačové hry jsou již sportem, kde špičkoví profesionální hráči her si dokáží vydělat víc, než jiné špičky v jiných tradičních sportech. Turnaj se konal v hale pro 18500 lidí a není třeba dodávat, že bylo vyprodáno, ikdyž jeden lístek vyšel fanouška skoro na 4500 korun. Obzvlášť DOTA 2 je velice populární, je to hra, která se hraje již 7 let beze změn a měsíčně ji hraje přes 10 milionů lidi po celém světě. Pár změn, grafických, či v pravidlech proběhlo, ale princip hry zůstal zachován.  A stát se v ní opravdovým mistrem zabere opravdu hodně úsilí a času.