Tepelné čerpadlo pro vytápění chalupy


O existenci tepelných čerpadel ví mnoho lidí, ale ne všichni znají jejich zásadní přednosti a také možnosti uplatnění. Kupříkladu se někdo z vás může domnívat, že jde o zařízení vhodné výhradně do rodinného domu, případně do panelového sídliště, ale nikoli k rekreačnímu objektu. Tímto se dostáváme k tématu, které může některým zájemcům nabídnout zajímavá řešení, s nimiž nepočítali.

tepelné čerpadlo před domem

Jednou z podstatných výhod tepelných čerpadel v Plzni https://www.sunus.cz/tepelna-cerpadla jsou minimální nároky na údržbu a téměř nulové požadavky na obsluhu. Zařízení pracuje samočinně podle nastaveného režimu ovládacího termostatu a dům můžete klidně opustit s téměř stoprocentní jistotou, že po vašem návratu bude v místnosti požadovaná teplota. Rozhodnete-li se pořídit tepelné čerpadlo na chalupu do rekreační oblasti, třeba nedaleko Plzně na Berounce, nebudete závislí na přípravě otopu do krbových kamen – na řezání a štípání dřeva, a také nebude nutné zatápět, přikládat a hlídat, aby kamna nevyhasla.

chata v zimě

Zároveň je zde mnohem lépe zajištěna protipožární bezpečnost, jinými slovy, od hořícího krbu nemůžete na delší dobu jen tak odejít, k požáru tu může dojít velmi snadno a vaše nepřítomnost to ještě podpoří. S tepelným čerpadlem však takovéto starosti odpadají.

Komfort však není zadarmo

Ačkoli je provoz tepelných čerpadel velmi úsporný, a považuje se v tomto směru za jedno z nejlepších řešení, musíte počítat s tím, že půjde o vyšší vstupní investici, na rozdíl například od krbových kamen. Budete-li se tedy o výstavbě čerpadla rozhodovat, bude nutné nechat si vypracovat projekt, v němž bude zřetelná návratnost pořizovací částky v souladu s životností tepelného čerpadla. Bez tohoto propočtu se neobejdete, pokud nechcete za vytápění zbytečně přeplácet, a máte-li zájem o řešení jak pohodlné, co se týče komfortu, tak i ekonomické a finančně přijatelné.