Jsou cirkusy dobrým místem pro zvířata?

Cirkusy jsou bezesporu velmi oblíbeným místem mnoha dětí. Většinu z nich však spíše než akrobati nebo klauni lákají právě zvířata, především ta exotická, jako jsou například lvi, tygři či medvědi. Právě jejich chov v cirkusech však čelí časté kritice ochránců zvířat.

 

Jednou z nejčastěji kritizovaných věcí je používání tvrdých výcvikových metod. Od nich se však i mezi cirkusáky čím dál více upouští. Všeobecně se i zde začíná uznávat, že učení pomocí pozitivní motivace přináší mnohem lepší a spolehlivější výsledky. Ke skutečnému týrání při výcviku tak dochází čím dál méně.

 

klasický cirkusový stan

 

Mnohem větším problémem jsou však podmínky jejich ustájení. Jistě, jejich klece jsou obvykle čisté, avšak to je tak jediné pozitivum, o kterém se tu dá mluvit. I při nejlepší péči totiž zvířata tráví většinu dne ve své kleci, býložravci jako koně, poníci či velbloudi pak v poměrně malé ohrádce.

 

A tady je potřeba si uvědomit, že ve volné přírodě má mnoho z těchto zvířat rozlehlé teritorium, ve kterém se pohybuje. Strávit většinu dne v kleci či ve stání, kde navíc mnohdy nenajdeme nic, čím by se mohlo zvíře zabavit, jim rozhodně neprospívá.

 

slona najdeme téměř v každém cirkuse

 

Srovnat to můžeme například se zoo, kde jsou jednotlivé habitaty podstatně větší. Často v nich také vidíme nejrůznější hračky či jiné předměty, které mohou být využity při hře. Také zde mají místa, kam si mohou zalézt, když si chtějí v klidu a bezpečí odpočinout. Samozřejmě je jasné, že něco takového v cirkuse udělat nejde. Plocha, kterou má většinou pronajatu, není zkrátka dostatečně velká. Také postavit ohradu, která by dokázala udržet takového dobrého skokana jako například tygr, zkrátka není v jejich silách. Zde se však nabízí otázka, zda by tedy měla být zvířata v cirkusech vůbec chována, když není možné poskytnout jim optimální podmínky. Jistě, jedná se o velmi starou tradici, avšak ne všechny tradice jsou dobré. Některé stojí za to, aby se zrušily, a toto je bezesporu jedna z nich.