Strava pro zdraví

Naše strava je naše palivo, které nutně potřebujeme pro to, abychom se udrželi při životě. Ne každý ale takto jídlo vnímá, obvykle tento přístup ale vede k vypěstování poruchy příjmu potravy. Právě proto, že se v poslední době jsme v situaci, kdy jídla máme nadbytek, je nutné, abychom se v ní alespoň trochu vyznali a věděli, jaké jsou ty nejzákladnější pravidla. Naše strava by se měla zakládat hlavně na sacharidech. Na sacharidy naše tělo reaguje nejvýrazněji. Jsou to látky, které v mozku signalizují, že jsme již nasyceni nebo naopak, že přichází období, kdy se potřebujeme opět najíst.

zdravá strava

Sacharidy, a přímo tedy glukóza, jsou základními zdroji energie, které buňky využívají. Například mozek je orgánem, který je pro svou funkci využívat pouze glukózu. Z toho také plyne ten známý fakt, že pokud se dostaneme do stavu, který se nazývá hypoglykémie, může dojít až ke ztrátě vědomí. Hypoglykémie je moment, kdy klesne množství krevní glukózy pod určitou hodnotu a dojde tak ke špatnému zásobování mozku, ten se pak jednoduše vypne. Sacharidy jsou obsaženy téměř ve všech jídlech, které přes den sníme. Proto je mnohem důležitější dávat si pozor na to, abychom jich nesnědli příliš, spíš než na to, že bychom jich měli nedostatek.

zdravá snídaně

Další součástí naší stravy jsou bílkoviny. Ty jsou důležité hlavně pro sportovce a lidi, kteří se zaměřují na tvorbu svalové hmoty. Obvyklé je, že jich ve své stravě nepřijímáme mnoho, ale dostatečné to je. Tuky se v poslední době dostávají do popředí. Stále se ví, že bychom měli snížit příjem živočišných tuků, a naopak zvýšit jejich příjem ve formě rostlinné. Například olivový olej, konopný, lněný a další. Obzvlášť důležitá je strava u dětí, které jsou ve vývinu. Olivový olej pro děti je totiž velmi prospěšný a doplňuje tak často opomíjenou součást jejich stravy.