Rodičovský příspěvek – pomoc maminkám


Rodičovský příspěvek a jeho budoucí podoba – to je momentálně to nejdiskutovanější téma mezi současnými maminkami a politiky, ale především i těmi, kteří rodičovství teprve v následné době plánují.
nastávající matka s gerberou
 
Původní situace a to ta, že maminky po mateřské dovolené, pokud na ni samozřejmě mají nárok, dostanou 220 000,- a ty si sami rozplánují dle délky pobírání příspěvku nebo dle jeho výše (do dosažení 2 až 4 let věku dítěte), je zajisté sama o sobě ne úplně výsměchem, ale co si budeme povídat, nijak velká pomoc od státu to není. Když si vezmete, že průměrná rodina, kde muž vydělává alespoň základní výši mzdy, nedosáhne ani na příspěvek státu na dítě, ani na porodné a další státem nabízené „pomoci“,  Tak je to opravdu málo.
 
Ovšem na druhou stranu, když si vezmete okolní země, např. Německo, kde na příspěvek mají nárok pouze do 14 měsíců dítěte a odvíjí se od původní mzdy matky či otce nebo třeba Řecko a Španělsko, kde může sice matka nebo otec zůstat doma s dítětem, ale od státu nedostane žádnou podporu, tak si v žebříčku rodičovských příspěvků stojíme na předních příčkách. Dokonce i na Slovensku je celková částka příspěvku přibližně o 15 000,- méně než v České republice.
 
Nebudeme si ale nic nalhávat, s aktuálně řešeným tématem o navýšení příspěvku by souhlasil určitě každý, kterého se to týká. Přece jenom každé dítě je finanční zásah do chodu domácnosti, ale zajisté mi dá každý rodič za pravdu, že ta „ztráta“ financí stojí za to.
 nožičky novorozence v dlaních
V následujících měsících by mělo přijít z vlády konečné rozhodnutí, zda navýšení proběhne a pokud ano, tak kterých dětí se bude týkat. Držme si tedy palce v co nejlepší výsledek, ale ať už bude jakýkoli, máme pořád jeden z nejvyšších rodičovských příspěvků v Evropě a za to buďme rádi a užívejme si krásného období pobytu doma s dítětem, ať to stojí, co to stojí…

4.7/5 - (3 votes)