Bez palet by nám bylo ouvej


Přepravní palety hrají v dnešním světě velkou roli. Kdyby těch nebylo, dokázalo by se leccos v našich životech i více než zkomplikovat. A to prostě proto, že by se manipulace s nejedním typem zboží či materiálu stala zdlouhavou nebo neefektivní, případně zdlouhavou i neefektivní zároveň.

Jenom si představte, jak dlouho by člověku trvalo, než by naložil vše potřebné do kamionu! Zatímco dnes nasedne za volant vysokozdvižného vozíku, nabere paletu a vše je v mžiku hotovo, trvalo by sakra dlouho, než by tam vše nanosil ručně kus po kuse. Protože nakládat po jedné třeba tvárnice zmíněným vysokozdvižným vozíkem by byla hloupost.
palety ve skladu

A kdyby dotyčná firma najala tolik nosičů, kolik by bylo potřeba k tomu, aby se tempem vyrovnali nakládání palet, to by byly obří výdaje na mzdy! To by se nevyplatilo, to by nikdo nezaplatil.

A podobný problém by bez palet řešil nejeden obor lidského počínání. Kolik jenom starostí by s tím měli dopravci, ale třeba i skladníci, obchodníci, stavaři a co já vím, kdo všechno ještě!
jedna paleta

Zatímco palety to vše dokážou výrazně zjednodušit, zefektivnit. Vše se na ně naloží přímo na místě, kde je to vyrobeno, na paletě se to i upevní a zabalí a následná manipulace je potom pomalu radost.

To se to jenom převáží! To se to skladuje! To je rázem dokonalejší přehled o zásobách! A je přitom vlastně vcelku jedno, jsou-li v tom kterém případě používány europalety, charakteristické pevně stanovenými a neměnnými parametry, nebo palety vyráběné přímo na míru pro toho kterého zákazníka a uživatele, případně gitterboxy.

Díky nim je manipulace s čímkoliv hračka. A ani poté, kdy jsou palety vyprázdněny, nejsou na obtíž. Dají se kdekoliv naskládat na sebe a až do dalšího využití nepřekážejí, nezabírají zbytečně místo.

Prostě dokonalost sama. Navzdory tomu, že jde vlastně nejednou jen o pár docela obyčejných stlučených prken.