Kterou ubytovací službu zvolit pro přenocování?

Chystáte se cestovat? Jste na vážkách? Neustále přemýšlíte, zda zvolit spíše penzion či rovnou hotel? Pojďme si proto vysvětlit základní rozdíly mezi jednotlivými typy ubytování.
grand hotel

Hotel

Hotel je ubytovací zařízení nabízející většinou jakýsi komplex služeb. Hotel již tedy v dnešní době není zařízení zaměřující se pouze na ubytování. Poskytuje také další služby, jako jsou stravování či společensko-zábavní služby, mezi které patří například wellness procedury (masáže, whirpool, sauny, bazén…), dále třeba bowling, posilovnu, výuku tance a mnoho dalšího. Záleží na volbě hotelu. Kapacita se většinou pohybuje minimálně 10 pokojů a více. Hotely mohou být přímořské, městské, horské, lázeňské či rekreační. Atraktivita hotelu je většinou vyjádřena počtem hvězdiček, kterých může mít hotel od jedné do pěti.

Penzion

Jedná se o další ubytovací prvek, většinou je mnohem menší než hotel. Obvykle má okolo deseti pokojů. Nabízí rovněž stravovací služby, můžete volit ale z několika variant – bez stravování, pouze snídaně, polopenze či plná penze. Penziony již také většinou nabízejí určité služby navíc, ať už se jedná o možnost parkování, možnost vzít sebou na dovolenou domácího mazlíčka či venkovní bazén v areálu penzionu. Penziony jsou vhodné pro rodiny s dětmi, nabízejí takové opravdu rodinné a příjemné prostředí. Většinou nabízejí také přijatelnější cenu než hotely.
auto u motelu

Motel

Jedná se o ubytování, které má většinou vlastní restauraci. Tento typ ubytování se nachází v bezprostřední blízkosti dálnic či vysokorychlostních silnic. Nabízí tedy ubytování převážně řidičům. Slouží tedy hlavně ke krátkodobému ubytování. Jeho součástí může být například nějaký obchod a čerpací stanice.

Hostel

Typ ubytování, který nemá svou vlastní restauraci. Nabízí však kuchyňku, ve které si můžete jídlo připravit. Pokoje jsou většinou určené pro více lidí, čímž se zvyšuje kapacita, ale také riziko, že budete na pokoji s někým, s kým nechcete. V současné době však vznikají hostely, které jsou zaměřené na určitý segment návštěvníků – seniory, rodiny s dětmi, mladé studenty…
chata v horách

Ubytovna

Jedná se o ubytovací objekt, který je většinou opravdu skromně vybavený. Součástí zařízení pokojů je hlavně postel, možná stolek a židle. Sociální zařízení bývá zpravidla na chodbě, tudíž je společné pro více pokojů.