Zahradní posezení


Majitelé venkovního posezení nedočkavě vyhlíží sluneční paprsky či alespoň teplé počasí, aby mohli prostory venku začít využívat. Jak vypadá zahrádka u restaurace, kavárny nebo hospůdky, všichni víme. Kovové stolky s dřevěnou, kovovou nebo plastovou deskou. Okolo nich židle či lavice. Je-li letní počasí, pak je vše doplněno slunečníky nebo celé stíněno markýzou.

gril na terase


Máme-li domek se zahradou, venkovní posezení bývá buď na terase u domu, přímo v zahradě nebo u bazénu. Venkovní zahradní nábytek je nabízen v množství různých typů, provedení a samozřejmě v různých cenových relacích. Často řešíme otázku, čím vytvořit v létě stín , protože na přímém slunci sedět obvykle nelze. Je možné zvolit markýzu, pergolu, slunečník i pevné zastřešení.
posezení pod altánem


Markýza je konstrukce s válcem, na který se navíjí látka buď ručně pomocí kliky nebo je opatřena motorem. Výsuv látkové střechy zajišťují výsuvná ramena. Markýzy se prodávají v různých provedeních, nejlépe nám poradí jejich prodejci, která má jaké výhody a nevýhody.


Slunečník je zařízením jednodušším, je založen na podobném principu jako deštník. Čím má větší průměr, tím bytelnější musí být jeho konstrukce i podstavec, ve kterém je ukotven. Nejznámějším je slunečník typu deštníku a sice se středovou tyčí. Někdy je opatřen mechanismem, který umožňuje jeho naklonění podle toho, kde chceme mít stín. Nevýhodou je, že nepříznivě reaguje na vítr… prostě jako deštník. Druhým typem je slunečník, který má tyč boční a stínidlo je umístěno na ramenu, tudíž lze různě polohovat a tyč nám nepřekáží.


Pergola je ozdobná konstrukce z trámů, která se obvykle nechá porůst popínavými rostlinami a tím vytvoří stín. Nemá tedy pevnou střechu. Což je její nevýhodou, protože jsme závislí na hustotě porostu, zda nepropustí vodní kapky nebo slunce.
dřevo u domu

Přístřešek je v případě, že se chystáme venkovní posezení hojně využívat, asi nejlepším řešením. Zahradní altány mohou být různých tvarů i velikostí. Obvykle jsou zhotoveny ze dřeva a kovu. Pokud se nechceme do jejich výroby pouštět sami, k dostání je opět plno typů v různých provedeních.


Ať už zvolíte jakýkoli typ zastřešení, určitě si užijete krásné letní dny posezením na čerstvém vzduchu, ideálně uprostřed zeleně.