Taktní chování ve společnosti

V dnešní době se může zdát, že něco jako etiketa, takt a společenské chování už dávno vymizelo. Opak je ale pravdou. Postavení ve společnosti je velmi důležité a netýká se pouze oficiálních události jak si někteří milně mohou myslet. Vaše chování ve společnosti ovlivňuje, jak vás ostatní mají rádi. Když se někdo bude vyjadřovat v práci sprostými výrazy, asi se s ním moc lidí bavit nebude, zatím co muž, který bude pouštět dámy ve dveřích, se stává vyhledávaným společníkem. Objasněme si tedy, kdo má ve společnosti vyšší postavení.

Některé akce vyžadují tradiční oděv.

Dámy a páni

Zde je to docela jasné. Dáma má ve společnosti vyšší postavení, proto když se představujeme, má dáma tu čest znát první jméno pána. To znamená, že pán se představuje první. Když pán nabízí dámě rámě, nabízí pravou ruku. Při vstupování do dveří je pořadí podle bezpečnosti. Když se jedná o bezpečné místo, pán podrží dámě dveře a dáma vstupuje jako první. Pokud si pán myslí, že místo nemusí být bezpečné, vstoupí první, v případě, že je to bezpečné, opět podrží dveře dámě, aby mohla vstoupit. Když jde pár po schodech, pán jde vždy pod dámou, aby ji v případě pádu mohl zachytit.
Je důležité se patřičně oblékat.

Starší a mladší

V tomto případě má vyšší společenské postavení vždy ten starší. Pokud je věkový rozdíl značný (generace), má věk přednost před pohlavím. To znamená, že když jde dívka se svým dědečkem, má vyšší postavení dědeček. Ten však může dívce dát tu čest, že ji bude brát jako společensky lepší – například ji pustí ve dveřích jako první.

Vhodné oblékání

Vždy, když někam jdeme, je třeba si zjistit, o jak moc formální událost jde. U některých akcí je to naprosto jasné (jako například divadlo). Je třeba na to dávat pozor hlavně u firemních večírků a větších oslav. Pánové by si měli zjistit, zda mají jít v obleku nebo jim postačí košile bez saka. Dámy by si měli dávat pozor, aby nezvolili něco moc odhalujícího. Díky nevhodnému oblečení se můžete dostat do nepříjemných situací, dokonce se vám může stát, že na akci nebudete vůbec vpuštěni.

3.7/5 - (3 votes)