Je hypotéka na chatu vhodná?

Jednou z poměrně zajímavých zvláštností naší země je fakt, že každá rodina, která bydlí ve městě, má někde vlastní chatu či chalupu, kam přes léto jezdí a kde tráví část své dovolené. Co když ale žádnou takovou nemáte, a toužíte po ní?

Je to jen pochopitelné. Snad každý z nás touží alespoň jednou za čas vypadnout ven do přírody. Avšak koupě chaty není tak jednoduchá, jak se zdá.

Jako u všech nemovitostí, i zde je totiž cena poměrně značná. To platí zvláště, pokud se jedná o objekt v nějaké zajímavé lokaci. A většina lidé rozhodně nemá dostatek peněz na to, aby si ji mohla jen tak koupit.

hypoteka2

Řešením pak zde může být hypotéka na chatu https://www.fahd.cz/hypoteka-na-bydleni-rekonstrukci-stavbu-domu/. Jedná se o účelovou půjčku, určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti, v tomto případě tedy chaty s pozemkem. Poskytují ji jak bankovní, tak nebankovní společnosti. Je jí mnoho typů, které se liší především výší úroků a jiných poplatků a také podmínkami, které musí žadatel splňovat.

Otázkou ovšem je, zda se v tomto případě vzít hypotéku skutečně vyplatí. Jistě, pokud bychom si ji nevzali, museli bychom šetřit mnoho let, než bychom potřebnou částku získali. A to ještě nebereme do úvahy inflaci a vývoj cen nemovitostí. Navíc, pokud máme zájem o nějakou konkrétní, pak nemůžeme počítat s tím, že nám majitel bude čekat několik let, než si našetříme požadovanou částku.

hypoteka4

Na druhou stranu je třeba uvážit, že na rozdíl od běžného domu, tedy střechy nad hlavou, se rozhodně nejedná o nezbytnost. Ať se nám to líbí nebo ne, chaty či chalupy patří k luxusním statkům, a jako s takovými by se s nimi mělo zacházet.

Je totiž pravdou, že pokud si vezmeme hypotéku, nebudeme muset sice šetřit, ale zadlužíme se na mnoho let dopředu. Je tedy nutné se zeptat sami sebe, zda to za to skutečně stojí. Svého rozhodnutí bychom totiž později mohli snadno litovat.