Dělení kovových materiálů

Dělení kovů je základní práce při výrobě různých výrobků, a proto musíme dbát na efektivitu procesu. K tomu pomůže dobrý nástroj v podobě pilového kotouče.

Dělení kovových materiálů

Čím dělit tento materiál?

Ve firmách zabývající se kovovýrobou je zapotřebí mít vychytané všechny procesy týkající se zpracování kovů, aby byla výroba efektivní a také výrobky dosahovali slušné kvality, což z části zajistí udržení mezi konkurencí. Do práce s kovem rozhodně patří jeho dělení, protože třeba z polotovaru musíme udělat několik částí, ze kterých se bude dělat výsledný produkt. Tuto činnost musíme zvládnout rychle a za dobrou cenu, aby nebyla výrobní cena nijak vysoce navýšena.

žezání kovu

Při pár kusech a třeba doma v dílně stáhneme po rozbrušovačce. Její kotouč má vysokou o vodovodu rychlost, což zajistí právě dělení materiálu. U tenkých materiálů, což je třeba plech. Ještě se vrátíme trochu do minulosti, abychom si připomněli jednu zajímavou metodu. Tím bylo odtavování, kdy se nejprve kov nahrál na vysokou teplotu a poté se za pomocí síly rozsekl. Dnes už se to jen tak nevidí, ale je to zajímavá vzpomínka na jednu z prvních metod.

Odběr třísky kotoučem

Tím naše možnosti dělení materiálu rozhodně nekončí, protože další metodou je třískové obrábění, kdy odebíráme z materiálu postupně třísku, abychom docílili požadovaných rozměrů. Zde je typickým příkladem řezání. Základem je ruční řezání, protože k tomu potřebujeme pouze rámovou pilu a list na železo. Správnými pohyby uřežeme vše potřebné, ale u širších profilů bychom se velmi nadřeli, a proto nastupují na scénu stoje.

zuby kotouče

Co se týče strojních pil, tak prvním druhem jsou pásové, kdy se neustále otáčí nekonečný pás a ten řeže kov. Druhým příkladem jsou kotoučové pily. Velký vliv na řez má samotný kotouč, a proto kupujte spolehlivé pilové kotouče na kov. Vždy si nejprve rozmyslete, na co jej budete používat a na jakém stroji, protože rozhodujících je spousta různých parametrů. Takže musíme dbát na dobrou tloušťku, počet zubů, geometrii zubů a jejich sklon, průměr, materiál a tak dále, což má všechno na funkčnost vliv.