Zpomalte a užívejte si přítomný okamžik

Zvláště v posledních letech a silně digitalizované době, kdy si mnozí nosí svou práci neustále s sebou a jednoduše se nemohou oprostit od veškerých povinností a tlaku, který je na ně vyvíjen, je umění žít pomalu vysoce ceněné. Existuje přitom několik poměrně jednoduchých tipů, které mají své výsledky.
jóga na pláži
 
Nenoste si práci domů
 
Základem úspěchu je jednoznačně oddělit pracovní a soukromý život, a zamezit tak jejich neustálého mísení a splývání. Dorazíte-li po dlouhém a náročném dni v práci do tepla domova, jistě je vaší prioritou věnovat se rodině, a nikoliv za sebou zavřít dveře pracovny a pokračovat v ostrém pracovním tempu. Jednak jde o zvyk, který silně škodí vašemu psychickému i fyzickému zdraví a tělo se dříve či později ozve, navíc pak dochází i k rozbíjení vztahů s blízkými osobami. Workoholismus je chorobou a nevyplatí se jej podcenit. Prostředí domova si tak spojujte s jinými činnostmi nežli pracovními.
 otevřená kniha
O pohybu se říká, že je lékem na všechno a v tomto případě tomu není jinak. Zkuste začít ráno jógou či se večer proběhnout v parku. Jde o ideální aktivity, při nichž je snadné „vypnout“ a soustředit se čistě na provádění jednotlivých pohybů. Soustřeďte se na pravidelné dýchání, případně si do pozadí můžete pustit hudbu.
 
Kouzlo knih
 
Skvělým způsobem, jak zpomalit je také četba knih, případně poslech mluveného slova a široké škály podcastů, které se těší značné popularitě. Nejen, že jde o ideální relaxační činnost, zároveň touto cestou vysíláte hodnotné podněty pro svůj mozek, vzděláváte se, rozšiřujete slovní zásobu a cvičíte svou fantazii a představivost.
žena při běhu
 
Osvědčenou formou odpočinku a zklidnění mysli je nepochybně meditace. O té bylo napsáno nepřeberné množství knih a článků, existují rovněž desítky aplikací, které jsou poměrně podrobným návodem, jak docílit klidového stavu mysli.
 
V neposlední řadě je rovněž důležité udělat si čas od času radost. V neděli ráno si dopřejte brunch, namísto nákupů se vydejte na výlet do přírody a pozvěte své známé na sklenici vína. Život není jen o výkonech a výši platu.