Jak mít radost ze života?

Být někdy smutný je přirozené. Radost není neutuchající emoce, být neustále euforicky veselý by pro nás bylo vyčerpávající. Hluboká spokojenost však může být permanentní. Možná s tím nemáte problém a jste životní optimisté, ale možná máte pocit, že váš život není tolik veselý jako jiných lidí. Co ale dělat, když nám klesne nálada?

Žena píšící do deníku

Radost by měla být stav a neměla by být podmíněná událostí. Samozřejmě někdy jsou tyto stavy podmíněné pozitivní událostí, např. pokud vyhrajeme ve sportce, ale neměli bychom být fixováni na události, ale snažit se docílit tohoto stavu bytí nastavením mysli. Jsou lidé, kteří se radují jenom proto, že vidí oblohu. To ale neznamená, že jim obloha skutečně vytváří pocit štěstí, ale tito lidé jsou v určitém stavu a ten se dá naučit.

V životě platí dělení na optimisty a pesimisty, ale tato vlastnost je získaná, na které můžeme pracovat celý život. Vrozené jsou naopak temperamenty, neplatí však, že temperamentnější lidé zažívají více radostných chvil. Pokud v raném dětství dítě žije v narušeném prostředí a nevytvoří si pozitivní pohled na svět, kde se cítí bezpečně, má pak horší výchozí pozici.

Lidé si neudělají čas, aby rekapitulovali svůj den. Pokud si začneme více uvědomovat to, co se nám daří, může nám to přinášet pocity štěstí. Je vhodné se každý den zamyslet nad tím, co nás přes den potěšilo, co se nepovedlo a můžeme se z toho poučit, či za co jsme vděční. Přílišné přemýšlení a uvažování je však na škodu. Jestliže zažijeme negativní situaci, je třeba udělat z ní závěr a není dobré si negativní emoce stále připomínat a znovu a znovu je prožívat. Výsledkem takové zkušenosti by mělo být poučení, odpuštění apod.
Smějící se děti

Děti snáze umí dosáhnout radosti. Naše obavy a uvažování nám vytváří překážku. Děti dokáží být více přítomní a situaci si pouze uvědomovat. To se můžeme znovu naučit i my, dospělí. Dobrou metodou je i psaní deníku. Vědecky je dokázáno, že lidé, kteří si píšou deník, jsou šťastnější. Metod existuje spousta, ale je třeba se zamýšlet sám nad sebou a reflektovat.